Profile photo of Marián Laššák

Lektor: Marián Laššák

Bojovým umeniam sa venuje od 10 rokov, začínal s japonským karate, neskôr vietnamským nhat nam. V roku 2003 sa začal venovať čínskym štýlom shaoiln, pigua, tongbei. V roku 2005 začal študovať odbor Čínsky jazyk na Karlovej Univerzite v Prahe, v roku 2007 získal štipendium na 5 ročné štúdium na Liaoningskej Pedagogickej Univerzite v Číne, kde spoznal majstra Yu Qingdi a stal sa jeho rodinným žiakom a pokračovateľom ôsmej generácie školy Wujiquan. V Číne prežil viac ako 10 rokov. Väčšinu času venoval štúdiu a výučbe čínskeho jazyka, kultúry, filozofie, bojových umení a zdravotných cvičení a taktiež rozvoju Slovensko-Čínskych kultúrnych vzťahov.

V roku 2012 sa Marián, ako člen Slovenského reprezentačného oddielu, zúčastnil Majstrovstiev sveta v tradičných čínskych bojových umeniach v Číne a pre Slovensko získal bronzovú medailu.

V roku 2016 založil a viedol školu Kungfu a Qigongu (Čchi kungu) v Pekingu kde vyučoval žiakov z vyše 10 krajín celého sveta. Ako cudzincovi sa mu dostalo zvláštnej cti, keď bol prizvaný vyučovať bojové a zdravotné umenia v taoistickom kláštore Biely Oblak v Pekingu, ktorý je sídlom celočínskej Taoistickej asociácie a Taoistickej Univerzity. Od roku 2019 vyučuje čínske bojové umenia, zdravotné cvičenia a čínsky jazyk v Brezne.

Okrem výuky sa Marián venuje aj poradenstvu v oblasti konštitučnej životosprávy založenej na systéme Nebeských kmeňov a Pozemských vetiev, ktroré reprezentujú rozloženie 5 živlov v konštitúcii človeka v čase jeho narodenia a ktoré okrem iného predurčujú aj naše zdravotné predispozície.

Marián je držiteľom 6. majstrovského stupňa (duanu/danu) čínskych bojových umení pod Čínskou Wushu Asociáciou (čínska asociácia bojových umení). Je predsedom Medzinárodnej asociácie Fumin Wujiquan.

Kontakt: marianlassak(zavináč).gmail.com